Lektoři

Thomas Gansch

Thomas Gansch se narodil 31. prosince 1975 v St Pöltenu v Dolním Rakousku. Vyrůstal v Melku, kde se začal učit hrát na trubku od svého otce Johanna Gansche. Ve snaze jít ve stopách svého nevlastního bratra Hanse, který byl v té době solotrumpetistou Vídeňské filharmonie, studoval 6 let klasickou trubku ve Vídni u dvou různých učitelů. Poté, co absolvoval angažmá v různých operních domech, klasických orchestrech a soudobých tělesech ve Vídni, dospěl v roce 1997 k nejdůležitějšímu závěru: “Dělat hudbu po svém” a tak se stal hráčem na volné noze. Vystupuje především s kapelou „Mnozil Brass“, kterou v roce 1992 založil, a „Gansch and Roses“ založenou v roce 2000 a triem Wieder, Gansch & Paul. Kromě toho, že v obou tělesech hraje na trubku, vytváří pro ně také aranže a píše vlastní tvorbu. Gansch byl také osm let členem slavného „Vienna Art Orchestra“. Společně s rakouským výrobcem Schagerl navrhl speciální rotační trubku nazvanou „Ganschhorn“ a křídlovku stejného druhu s názvem „Killer Queen“.

Leonhard Paul

Leonhard Paul se narodil 16.4.1967 ve Vídni. V letech 1986-1990 studoval instrumentální pedagogiku a hru na pozoun na hudební univerzitě ve Vídni (mdw – Universität für Musik und darstellende Kunst Wien), studium absolvoval v roce 1990 s vyznamenáním. V letech 1989-1993 pokračoval na univerzitě studiem koncertní hry na pozoun, v roce 1993 absolvoval 1. diplomovou zkoušku s vyznamenáním. Od roku 1990 do 1994 studoval jazzový pozoun na Vídeňské konzervatoři u Ericha Kleinschustera, kterou absolvoval taktéž s vyznamenáním. Od roku 1992 vyučoval Leonhard Paul v hudebních školách ve městech Mürzzuschlag a Tulln. Od roku 2005 působí Paul jako učitel komorní hudby pro žestě, barokní pozoun a populární hudbu – pozoun na hudební univerzitě (mdw) ve Vídni, kde v roce 2019 převzal ředitelství Institutu Josepha Haydna – komorní a nová hudba na hudební univerzitě (mdw) ve Vídni. Leonhard Paul je kromě jiného držitelem vyznamenání muzikantů města Kusel v Německu. Jako hráč na barokní pozoun je Leonhard Paul členem souborů „Concentus Musicus Wien“ a „Tonus“. Jako skladatel a aranžér scénické hudby působil v produkci „Der Zerrissene“ v divadle Burgtheater ve Vídni. Kromě toho hraje v „Salonorchestru Alhambra“ a souboru „Die Eiserne Zeit“. Leonhard Paul je členem skupiny „Mnozil Brass“, kterou spolu se svými kolegy ze studia v roce 1992 založil. S „Mnozil Brass“ vystupuje jako aranžér, pozounista a hráč na basovou trubku v renomovaných koncertních sálech prakticky po celém světě, vedle USA, Japonska, celé Evropy a dalších koncertoval též v Rudolfinu v Praze. Leonhard Paul hraje v souboru „Schlagertherapie“, od roku 2015 vystupuje společně se svými kolegy Albertem Wiederem a Thomasem Ganschem v triu „Wieder / Gansch / Paul“.

Albert Wieder

Albert Wieder se začal učit hrát na tubu od svého otce, který byl trombonistou. Ve 14 letech byl přijat do třídy Josefa Maierhofera na Vysoké škole múzických umění v Grazu. V této době již sólově koncertoval pod vedením Yehudi Menuhina s Univerzitním orchestrem v Grazu Oberschützen. Poté zde až do roku 2007 studoval pedagogiku a koncertní tubu. V letech 2001 až 2003 také studoval tubu u Paula Halwaxe na Hudební a umělecké univerzitě města Vídně. V roce 2000 se jako 19letý stal hráčem na tubu v jevištním orchestru Vídeňské státní opery a založil také žesťový soubor da Blechhauf'n. Od roku 2006 je Wieder členem vídeňského Trombone Ensemble. V letech 2015 až 2017 také hrál na tubu se skupinou Mnozil Brass. Se dvěma členy tohoto souboru – trumpetistou Thomasem Ganschem a trombonistou Leonhardem Paulem – tvoří trio „Wieder, Gansch & Paul“, se kterým byli nominováni na Amadeus Awards 2020 v kategorii Jazz/World/Blues. V roce 2017 spolupracoval také s německým trumpetistou Christophem Moschbergerem. Albert Wieder je od září 2012 profesorem tuby na Konzervatoři Josepha Haydna ve spolkové zemi Burgenland v Eisenstadtu.

Marek Zvolánek

Marek Zvolánek se narodil v roce 1974 v Praze. Na trubku začal hrát v sedmi letech v Hudební škole hlavního města Prahy. Jeho studia pokračovala na konzervatoři ve třídě profesora Antonína Vaigla. Již během studií na sebe upozorňoval svými úspěchy a tak se rozhodl své dosavadní vzdělání rozšířit u známých evropských kapacit, Hanse Ganche, profesora Salzburského Mozartea a Konradina Grotha z Berlínské hudební akademie. Již v 18 letech se stal členem České filharmonie, kterou v té době řídil Václav Neumann. Jako sólista opakovaně vystupuje na významných pódiích uznávaných i v mezinárodním měřítku, jako jsou například festivaly Pražské jaro, Smetanova Litomyšl, Janáčkův máj, Bratislavské hudební slavnosti, Mezinárodní festival Český Krumlov, účinkoval se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy FOK, Pražským komorním orchestrem, Sukovým komorním orchestrem, Komorním orchestrem České filharmonie, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Hradec Králové, Filharmonií Bohuslava Martinů, Moravskou filharmonií Olomouc, Talichovým komorním orchestrem, Novou Lužickou filharmonií, Komorním orchestrem hlavního města Bratislavy - Capella Istropolitana, Janáčkovou filharmonií Ostrava a dalšími

Od roku 2006 je členem prestižního souboru Ten of the Best. Deset trumpetistů vybraných z celého světa, spolu se svým uměleckým vedoucím prof. Otto Sauterem, propojují ve své interpretaci to nejlepší z jazzu, popu a klasiky. Marek Zvolánek se podílel na řadě CD, z nichž za všechny jmenujme alespoň nahrávku Braniborského koncertu č. 2 F dur z roku 1997 pro americkou společnost Crystal Records. Jeho sólovou činnost reprezentuje nahrávka barokních koncertů z roku 2003. Vydala ji Cube Bohemia, v jejichž klasickém labelu je toto CD nejprodávanější. Jsou na něm zastoupeny skladby M. Haydna, F. X. Richtera. ("...Vše vytváří téměř dokonalou scenérii pro mimořadný posluchačský zážitek i v celosvětovém srovnání……”), ("…Myslím, že CD barokních koncertů M. Zvolánka má velkou šanci zasáhnout do hudebního povědomí i v mezinárodním rozsahu…”), Harmonie leden 2007.

V roce 2008 založil žesťové septeto Czech Brass, nevšední soubor, jenž představuje ve svém repertoáru neomezenou žánrovou pestrost. Czech Brass obohacuje svým typickým zvukem posluchače napříč celou Evropou. V roce 1998 se stal stálým členem Hudebního studia Smečky, jednoho z nejznámějších nahrávacích studií ve světě. Zde Marek Zvolánek natočil hudbu k přibližně čtyřem stovkám filmů, seriálů, počítačových her či CD nosičů. Nahrával pro známé světové produkce (Georg Lucas, David Lynch, Roman Polanski, Tom Cruise, Carl Davise, Silvestr Stallone, Rachel Portman, Elmer Bernstain…).

V současné době je Marek Zvolánek sólotrumpetistou Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK.